Klaszter a Liszt Ferenc-repülőtér térségének fejlődéséért

A Budapest Airport, Pest Megye Önkormányzata, a főváros és repülőtértér környékbeli önkormányzatok együtt kívánják felgyorsítani a repülőtér térségének gazdasági és infrastrukturális fejlődését.

A repülőtér szomszédságában illetve térségében működő állami, önkormányzati és gazdasági szereplők együttműködésének megerősítésének egyik fontos célja, hogy a budapesti repülőtér és közvetlen környezete kiemelt figyelmet kaphasson az országos és regionális fejlesztések során. Ennek révén a tervezett regionális és egyértelműen nemzetgazdasági előnyökkel is járó repülőtéri és környékbeli fejlesztések megvalósulását központi költségvetési előirányzatok is elősegíthetnék. Az együttműködés legfontosabb célkitűzése, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér Magyarország gazdasági növekedésének kulcsszereplőjeként megerősítse vezető pozícióját a Kárpát-medencében, térsége pedig a Budapesti agglomeráció nemzetközi versenyképessége fokozásának és a keleti országrész felzárkóztatásának egyik motorjává váljon.

Ennek a folyamatnak az elősegítésére más kontextusban már Magyarországon is bevált eszköze a gazdasági klaszter megszervezése.

Fotó: MTIFotó: MTI

Tábori Ferenc, Vecsés alpolgármestere, Szabó István, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke, Ughy Attila, a XVIII. kerület polgármestere és Jost Lammers, a Budapest Airport Zrt. vezérigazgatója (balról jobbra) írták alá a társulási megállapodásról szóló szándéknyilatkozatot a Liszt Ferenc-repülőtér 1-es terminálján 2015. július 2-án.

A BUD nevű klaszter céljai összhangban állnak a Nemzeti Fejlesztés 2030 – Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióval, amelynek fő stratégiai céljai között szerepel, hogy Magyarország Közép-Európa egyik legversenyképesebb országává váljon a kitörési pontjainak számító területeken 2030-ig, megerősítse közép-európai üzleti kaputérség szerepét a szolgáltatások, a logisztika, és az innováció területein.

Pest Megye Területfejlesztési Programjában is megfogalmazásra került: Ez nem csak Pest megye, hanem a Közép-magyarországi Régió és egész Magyarország érdeke. A fejlesztés továbbgyűrűző hatása Pest megye szempontjából többek között a megye déli-keleti leszakadó területeinek felzárkóztatását is jelentheti. E program keretében meg kell kezdeni a fejlesztési területek előkészítését, meg kell határozni azokat az infrastrukturális és funkcionális fejlesztési irányokat, amelyek kedveznek a vállalati központok és az üzleti, logisztikai szolgáltatások letelepedésének, a technológiák és az innovatív vállalkozások bővítésének, a szakképzett munkaerő biztosításának.

A megalapított klaszter kulcsszereplői a kezdeményező Budapest XVIII. kerület, Pestszentlőrinc-Pestszentimre Önkormányzata, Vecsés Város Önkormányzata, Budapest Főváros Önkormányzata, Pest Megye Önkormányzata, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt., valamint a magyar és európai légiközlekedés irányításában meghatározó állami vállalat, a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. Az alapító szereplőkön túlmenően a létrehozandó térségfejlesztési és gazdaságfejlesztési kettős funkciójú együttműködés (klaszter) nyitott a térségben működő, illetve a térségi érdekű, ezen belül a repülőtérrel, a légi szállítással kapcsolatos ágazatokban, illetve ezek kiszolgálásában érintett és érdekelt állami, önkormányzati és piaci szereplők irányában, akik társult tagként bekapcsolódhatnak az együttműködésbe, részt vehetnek a klaszter által szervezett projektek megvalósításában és igénybe vehetik a klaszter nyújtotta szolgáltatásokat.

www.pestmegye.hu

Fotó: MTI