Gróf Vay Péter munkássága és szellemi öröksége - Dabas
- Részletek
- Megjelent: 2015. augusztus 18. kedd, 14:28
Gróf Vay Péter munkássága és szellemi öröksége - Dabas
Ha Itáliában, Umbria tartományban járunk és útba ejtjük Szent Ferenc városát, a híres Assisit, már nagyon közel járunk Dabas/Gyón szülöttéhez, az egykori misszionárius világutazó, író, Kelet-kutató, címzetes püspök, pápai protonotárius, műgyűjtő, és nem utolsó sorban a gyóni plébánia alapítójaként is ismert Gróf Vay Péterhez. Kapucinus szerzetesként a gróf itt hunyt el 1948-ban, de nem csupán ez köti Assisihez: ő is azok közé tartozott – miként Szent Ferenc – aki minden vagyonát, jótékony, karitatív célokra fordította.
Gyónban született 1863. szeptember 26-án József főherceg udvarmesterének, Gróf Vay Lászlónak és Beniczky Saroltának fiaként. Testvére Vay Sándor/Sarolta, akinek nem hétköznapi élete és munkássága szintén bekerült megyei értéktárunkba. Tanulmányait Rómában végezte, melynek hatására a református vallásról áttért a katolikus hitre, majd hivatásául a papi pályát választotta. Felszentelésére 1898. június 16-án került sor Esztergomban. Apát lett az esztergomi főegyházmegyében, majd pápai protonotarius.
Élete egy részét misszionáriusként utazással töltötte, 1903–1914 között a Vatikán megbízásából beutazta a világot. Uralkodók, vezető államférfiak (többek között Roosevelt elnök) fogadták, útjai során behatóan megismerkedett a Kelet kultúrájával. Tudományos alaposságú megfigyelőképessége, széleskörű nyelvtudása, stratégiai elemző készsége és irodalmi érzéke úti beszámolókban összegződött, amelyek közül több, idegen nyelveken is megjelent. Tudósításai világlapok hasábjain jelentek meg.
Főbb művei:
• Kelet császárai és császárságai (Ázsiai útja Szibérián át Kínába, Koreába és Japánba. Budapest., 1906; németül: Berlin, 1906; franciául: Párizs, 1908, angolból fordítva.)
• Nippon esztétikája. A japán festészeti iskolák, azok mesterei és műemlékei. Budapest, 1907.
• Kelet művészete és műízlése (Budapest, 1908)
• A stylusok evolutioja (Budapest, 1908)
• Angol ipar és iparművészet (Budapest, 1908)
• Nach Amerika in einem Auswandererschiffe. Das innere Leben der Vereinigten Staaten. (Berlin, 1908)
• Amerikai naplókivonatok (Útijegyzetek, levéltöredékek, Budapest, 1910)
• A keleti féltekén (1918).
Irodalmi bevételeiből Koreában gyermekmenhelyet létesített. Egyik útja során, 1907-ben a Szépművészeti múzeum megbízásából 2600 darab keleti használati és műtárgyat vásárolt. Ez az úgynevezett Vay-gyűjtemény, ma a Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum törzsanyaga.
Karitatív tevékenysége során a gyóni plébánia létrehozását két telek adományozásával és a szükséges egyházjogi engedélyek beszerzésével alapozta meg. A Vay-kúriába karmelita nővéreket telepített 1912-ben, majd a Nagy Háború idején 100 fős hadiárvaházat létesített.
Miután 1924-ben Assisiben telepedett le, nevét és munkásságát szinte elfeledték, de mára egyfajta reneszánszát éli, kötetei sorban jelenek meg újra és nevét már közterület és emléktábla is megörökíti.