Magtár - Budajenő
- Részletek
- Megjelent: 2018. november 12. hétfő, 12:07
Magtár - Budajenő
A késő barokk stílusú Magtár a telki apátság egykori uradalmi majorságának egyetlen megmaradt épülete.
Építészeti és gazdaságtörténeti jelentőségét elismerve 2005-ben nyilvánították műemlékké. A falu központjából néhány perces sétával elérhető Magtárat az utóbbi években szakszerűen felújították, ráadásul környezete is megszépül: mesterséges tó, parkoló, sétány készül a műemlék épület mellett. A felújított Magtár arra is remek példa, hogyan lehet több különböző funkciót egyesíteni egy helyreállított épületben: a Magtárban diák- és zarándokszállás, a helyi németség egyházi gyűjteménye és közösségi tér működik.
A háromszintes Magtárépület, mely a Telki Apátság egykori uradalmi majorságának egyetlen megmaradt épülete (műemlék), a XVII-XIX. század fordulóján épült, késő barokk stílusban. Pontos építési ideje a mai napig nem ismert, az 1782-es első katonai térképek még nem mutatják. Egy 1859-es második katonai térképen viszont már egyértelműen beazonosítható az épület. A falakba számos középkori kőfaragványt építettek be, amelyek valószínűleg a török által lerombolt telki apátság romos épületeinek bontásából származnak. Nemcsak gazdaságtörténeti érdekessége, hanem építészeti megjelenése is figyelemre méltó jó tömegarányú épület kőkeretes nyílásaival, népies klasszikusságával megfogalmazott belső tám-szerkezeteivel, a település és a hazai építészettörténet jelentős emléke.
Egy 1885-ös feljegyzés szerint az épület a mainál jóval nagyobb, közel kétszer ekkora volt. A lépcsőház az épület közepén helyezkedett el, azonban a II. világháború sérülései után a lépcsőház mögötti részt elbontották, jelenlegi formája 1946-47-ben alakult ki. A háromszintes épület földszintjét csehsüveg-boltozat fedi, emeleteit fa födémek választják el egymástól. A tetőszerkezet gyönyörű példája a barokk feszítőműves ácsszerkezetnek. Az ablaknyílások faragott kőkeretezésűek, beillesztett vasráccsal. Fő sarkaiban az egykori fedőtáblák beeresztett vasalatai még több helyen megvannak és egy eredeti vasajtó, kovácsoltvas díszítéssel és kilinccsel is megtalálható.